MENU
CLOSE

Staff List 2016-17

Please click on the buttons below to view our teaching and support staff:

Teaching Staff

Name

Position

Mr P Stubbings

Headmaster

Miss C Whelan

Associate Head

Head of Upper School

Mr N Kehoe

Deputy Headmaster (Curriculum)

Mr A Cosgrove

Deputy Headmaster

Head of Lower School

Mr F Zanrè

Associate Deputy Headmaster

(Assessment & Intervention)

Dr M Szatkowski

Assistant Headmaster

Director of School Improvement

Mr D Godwin

Associate Assistant Headmaster

Mr P Lanigan

Associate Assistant Headmaster

Cover & EV Co-ordinator

Fr D Allain

School Chaplain

Miss S Ahmed

Head of Learning Support Department

Dr M Alhambra-Diaz

MFL

Mr C Bailey

Sixth Form Games Co-ordinator

Mr Y Bhatti

HOD Business & Economics

Miss S Bohan

Business Education

Mr A Bolter

Deputy HOD Science

Head of Physics

Miss V Bradford

Science

Numeracy Co-ordinator

Mr E Brett

Geography

Head of More House

Mr F Cardozo

Deputy HOD Mathematics

Miss N Carew

HOD Art

Mr J Cerda

Mathematics

Extended Curriculum & PSHE Co-ordinator

Miss S Chalkley

Science

Miss F Cherry

HOD MFL

Mr M Chisholm

Physical Education

Mr P Christian

English

Head of Fourth Form

Mr Cogavin

English & French

Literacy co-ordinator

Mr A Collins

HOD Geography

Mr J Conway

Physical Education

HOY Second Form 

Mr S Curley

Business & Economics

Duke of Edinburgh’s Award Co-ordinator

Miss A Davies

Religious Education

Mr G Davies

Science

Mr A El-Dessouki

Psychology

Mr I Evans

School Organist

Mr M Fergusson

History & Politics

Miss N Fernandez

MFL

Mr P Fleischer

HOD Religious Education & Philosophy

Miss A Foley

HOY First Form

Deputy HOD English

Miss P Foy

HOD Classics

Miss K Fyfe

HOD Mathematics

Ms J Gami

Science

Mr L Haddaway

HOD Design Technology

Mr G Harris

Music

Miss N Hellier

Deputy HOD Design Technology

Eco Co-ordinator

Miss S Herbst

Art

Dr W Hussein

Director of Mathematical Learning

Mr M Iczkiewicz

Biology

External Assessment Co-ordinator

Mr S Jackson

Head of Academic Music

Miss M Jeffers

HOY Lower Sixth Form

HOD Social & Political History

Dr C Jenner

Head of Chemistry

Miss E Kavanagh

Religious Education & History

Mr P Kelleher

Business Education

HOY Fifth Form

Miss C Kelly

Head of Chemistry (maternity cover) 

Mr J Kelly

Deputy HOD RE & Philosophy

Co-ordinator of Catholic Formation

Mr S Lakhanpaul

HOD Psychology

Mr S Leigh

Physical Education, History & Geography

Extra-curricular Sports Co-ordinator

Mr L McDowell

Science

Mr M Morley

Economics, Politics & History

Miss A Muhammad

English

Mr D Murphy

Physical Education

Head of Fisher House

Mr M O’Connell

Religious Education

Deputy HOD Careers

Miss S O’Connell

HOD English

Miss P Openibo

English & SEN

Head of Mayne House

Mr S Price

Director of Music

Dr A Pascoe

Science

Miss C Rayment

Deputy HOD MFL

Mr L Regan

Physical Education

HOY Third Form

Mr S Skinner

HOD Science

Mr C Spence-Hill

ICT & Computer Science

HOD Careers

Mr L Suter

History & Politics

Miss L Sweeney

Mathematics

Miss M Taylor

Art, Design & Technology, English

Mr D Terblanche

HOD Physical Education & Games

Miss K Thurtell

Head of Biology

Mr H Wessels

HOD ICT & Computer Science

Head of Campion House

Miss S Wilby

Deputy HOD Music

Miss S Wright

English

HOY Upper Sixth Form

Support Staff

Name

Position

Mr S Keogh

Bursar

Mrs P Barral

Office Manager (Maternity Cover)

Mr A Bell

Registrar & Assistant Bursar

Miss M Blenkinsop

Science Technician

Mr M Botwright

Schoolkeeper

Mrs H Brooks

Senior Leadership Team & Vaughan Foundation Secretary

Mr M Brown

Art & DT Technician

Miss A Bugg

Librarian

Mr D Carey-Hughes

Learning Support Assistant

Mrs M Donaghey

Educational Visits Secretary

Mr A Elia

Schoolkeeper

Mr M Ferns

Network Manager

Mrs M Fontan

Finance Assistant

Ms L Fredericks

Learning Support Assistant

Ms N Gordon-Harris

Learning Support Assistant

Mrs L Hogan

Receptionist & School Secretary

Mr C Kelsey

Groundsman

Mrs V Mars

Work Experience Secretary

Miss S McCabe

Development & Events Officer

Br Michael-Paul

Assistant School Chaplain

Mr O Naguida

Learning Mentor (Intervention KS4)

Miss A Nenasheva

Learning Support Asistant

Miss J Nicholls

Clerk to Directors

Mr S Norton-Whyte

Academic Learning Mentor (Intervention KS4)

Mr D O’Grady

Art & DT Technician

Mr B O’Sullivan

Finance Officer

Mr L Owen

Learning Support Assistant

Miss E Pasek

Senior Science Technician

Mr G Penman

Site Manager

Mr A Rammelt

Attendance Officer

Work Experience Administrator

Mrs R Safarian

Learning Support Assistant

Miss H Sodhi

Assistant Registrar

Miss H Staff

Headmaster’s PA & Communications Officer

Mrs A Ulcickas

Media Reprographics Officer

Miss M Veiga

Office Manager

Mrs T Watkins

Music Administrator

Mrs B Welikala

Science Technician

back to top