Cardinal Vaughan Memorial School

Contact Us

Staff List - Teaching Staff

Mr P Stubbings

Headmaster

Miss C Whelan

Associate Head (Head of Upper School)

Mr N Kehoe

Deputy Headmaster (Curriculum, Pedagogy & Partnership)

Mr A Cosgrove

Deputy Headmaster (Pastoral), Head of Lower School

Mr F Zanre

Associate Deputy Head (Assessment & Intervention)

Dr M Szatkowski

Assistant Headteacher (Director of School Improvement)

Mr P Lanigan

Associate Assistant Headteacher (Teaching School)

Mr D Godwin

Associate Assistant Headteacher (Professional Development Tutor)

Miss S Ahmed

Head of Learning Support

Fr D Allain

School Chaplain

Mr C Bailey

Physical Education and Sixth Form Games Co-ordinator

Miss T Bell 

Mathematics

Miss S Bohan

Business Education

Mr A Bolter

Head of Physics

Miss V Bradford

Numeracy Co-ordinator/SLE (Physics)

Mr E Brett

Geography, Head of Houses

Mr F Cardozo

Head of Mathematics

Miss N Carew

Head of Art/SLE (Art)

Mr J Manuel Cerda

Deputy Head of Mathematics, Enrichment Co-ordinator

Miss F Cherry 

Head of Modern Foreign Languages

Mr P Christian

English, Head of Fourth Form

Sr F Coffey

Religious Education

Mr P Cogavin

English & Modern Foreign Languages, Literacy Co-ordinator

Mr A Collins

Head of Geography

Mr J. Conway

Physical Education, Head of Second Form

Mr S Curley

Business Education

Miss A Davies

Religious Education

Mr G Davies

Chemistry

Miss L Davies-Evitt

Classical Civilisation & Latin

Mr Manuel de Souza-Girao

Mathematics

Mr A El- Dessouki

Psychology

Miss F Elliott

Geography

Mr I Evans

Music, School Organist

Mr M Fergusson

History & Politics

Miss N Fernandez

Modern Foreign Languages

Mr P Fleischer

Head of Religious Education & Philosophy

Miss A Foley

Deputy Head of English, Head of First Form

Dr Fortes Rigos

Chemistry

Miss P Foy

Head of Classical Civilisation & Latin

Miss S Gallagher

Mathematics

Miss J Gami

Biology

Mr L Haddaway

Head of Design & Technology

Mr G Harris

Music

Miss N Hellier

Deputy Head of Design Technology, Eco Co-ordinator

Miss S Herbst

Art

Miss E Hunter-Johnson

History & Politics

Dr W Hussein

Director of Mathematical Learning

Mr M Iczkiewicz

Biology

Mr S Jackson

Head of Academic Music

Miss M Jeffers

Head of Social and Political History, Head of Upper Sixth Form

Dr C Jenner

Head of Chemistry

Mr R Joynes

History & Politics, Pupil Premium Coordinator

Miss E Kavanagh

Religious Education, Homework Centre Coordinator

Mr P Kelleher

Head of Business and Economics

Miss C Kelly

Chemistry

Mr J Kelly

Deputy Head of Religious Education & Philosophy), Co-Ordinator of Catholic Formation

Mr S Leigh

Physical Education, Extra-curricular Sports Coordinator

Mr D Lewis

English

Miss J MacKinnon

Modern Foreign Languages

Mr L McDowell

Chemistry

Miss R Mold

Head of Psychology

Mr J Mooney

History & Politics

Miss A Muhammad

English

Mr D Murphy

Physical Education, Head of Fifth Form

Mr J Murphy

Physical Education

Miss S O'Connell

Head of English

Miss P Openibo

SEN & English

Mr S Price

Director of Music

Mrs C Racadio

Mathematics

Miss C Rayment

Deputy Head of Modern Foreign Languages

Mr L Regan

Physical Education, Head of Second Form

Ms C Scanlon

English

Mr S Skinner

Head of Science

Mr C Spence Hill

Computing, Head of Careers, SLE

Miss L Sweeney

Mathematics

Miss M Taylor

Design & Technology

Mr D Terblanche

Head of Physical Education

Mr H Wessels

Head of Computing

Miss S Wright

English, Head of Lower Sixth Form

Staff List - Support Staff

Mr S Keogh

Bursar

Mr K Bahafzallah

School Office Assistant (Apprentice)

Mrs P Barral

Office Manager

Mr A Bell

Registrar

Ms M Blenkinsop

Science Technician

Mr M Botwright

Schoolkeeper

Mrs H Brooks

Vaughan Foundation Secretary

Miss A Bugg

Librarian

Mrs M Donaghey

School Secretary, Educational Trips

Miss M Doromal

Volunteer Library Assistant

Mr P Dunwell

Learning Support Assistant

Mr A Elia

Schoolkeeper

Ms S Fiskerstrand

Learning Support Assistant

Mrs M Fontan

Finance Assistant

Miss L Fredericks-Dennis

Learning Support Assistant

Miss M Gomez Beaty

Foreign Language Assistant

Miss N Gordan-Harris

Learning Mentor

Miss B Hegarty

Learning Support Assistant

Mrs L Hogan

Receptionist & School Secretary

Miss S Malhame

Lead Learning Mentor

Mrs V Mars

School Secretary, Work Experience

Miss C Morris

Learning Support Assistant

Miss J Nicholls

Clerk to Directors

Mr O Naguida

Learning Mentor

Mr C Onyiliogwu

Learning Support Assistant

Mr D O'Grady

Art & DT Technician

Mr S O'Neill

Learning Mentor

Mr B O'Sullivan

Bursar's Assistant

Mr L Owen

Learning Mentor

Miss E Pasek

Senior Science Technician

Mr G Penman

Site Manager

Mr H Prajapati

Senior IT Technician

Ms A Rahman

Foreign Language Assistant

Mr A Rammelt

School Secretary, Pupil Support Officer

Mr L Robert

Groundsman (Apprentice)

Mrs R Safarian

Learning Support Assistant

Miss H Sodhi

Assistant Register

Miss H Staff

Headmaster's PA & Communications Manager

Mr G Tanczos

Head Groundsman

Mrs H Thackwray

Development & Alumni Relations Manager

Mrs A Ulcickas

School Secretary, Reprographics

Miss M Veiga

HR Manager

Ms T Watkins

Music Administrator

Mrs B Welikala

Science Technician

Ms E Wheeler

Learning Support Assistant

Ms G Wu

Volunteer Library Assistant

Staff List - Music Peripatetics

J. Blackwell, Esq., BA, LRAM

Guitar

J. Clarkson, Esq., MA

Voice

A. Cohen DRSAM, ARCM, LRAM

Head of Keyboard

R. Cow, LRAM

Bassoon

D. Cuthbert, Esq., BMus

Flute

P. Davoren, Esq, MA

Voice

S. Dymott, LRAM

Voice

M. Evans, Esq., BMus, LRAM

Trumpet

M Fatichenti, MMus

Piano

S Gabriel, MA

Singing

C. George, MMus

Saxaphone

C Goodman, BMus

Clarinet

T. Gucklhorn, Esq., BSc, LTCL

Trombone & Tuba

R. Harris, Esq., BMus

Piano

E. Hodgson Esq., BMus

French Horn

C. Huggan, Esq., BMus

Percussion

I Hunter, LRAM

Guitar

G. James, AGSM

Double Bass

J. Knight, ARAM, GRSM, LRAM

Oboe

J. Maltby, Esq., MPerf

Clarinet and Saxophone

A. Manoras, Esq., LRAM

Violin/Cello

C. Manoras, Esq., LTCL

Head of Strings

A. Morrison, B Ed, LGSM

Voice

A. Pike, MA (Oxon), ARCM

Clarinet

H. Quinn, MMus

Piano and Music Theory

J. Rozario, MMus, LRAM, LTCL, GRSM

Clarinet & Saxophone

N. Rozario, BA

Cello

W Russell, BMus

Trumpet

J. Ryan, Dip RCM

Trumpet

K Stephenson, BA

Percussion

C. Todd, Esq., MMus

Trumpet

Dr S Tseng, DMA

Piano

T. Wilford, Esq., FTCL, LTCL

Violin